Pootočený dom...a veľká rodina v ňom

Tri týždne sa plaví na riečnej lodi po Európe a ďalšie tri týždne trávi doma s rodinou. Najskôr velí posádke 110 metrov dlhého tankera a potom v rodnom Varíne neďaleko Žiliny funguje ako manžel a otec na plný úväzok.

Tri týždne... Ale čo tam po troch týždňoch. Oveľa zaujímavejšie je spýtať sa, ako sa našinec, tvor suchozemský, s obmedzeným prístupom k moru alebo hoci aj k poriadnej rieke, dostane na palubu obrej lode. Navyše, ako jej kapitán. „Odmalička ma bavili motory. Automechanikom som však byť nechcel. Vybral som si lode. V Bratislave som vychodil strednú školu a opäť som sa musel rozhodnúť – medzi palubou a strojovňou. Vybral som si prvú z možností a skončil som pri kormidle,“ hovorí stále mlado vyzerajúci lodný vlk Anton Ťažký.

Na lodi po Európe

Jeho pracovný nástroj je jeden z najväčších, aké si vôbec vieme predstaviť. S tankerom, ktorý sa využíva na prepravu palív, sa plaví po jednej z najvýznamnejších riek v Európe, po Rýne. Od švajčiarskeho Bazileja cez hraničné pásmo medzi Nemeckom a Francúzskom, juhozápadné Nemecko až do Holandska, kde rieka ústi do Severného mora. Za spomenuté tri týždne to stihne obrátiť triapolkrát. Potom sa vráti domov, k Váhu, do rodinného domu, v ktorom žije so svojimi najbližšími.

Bývanie pre siedmich

Dom, v ktorom býva s rodinou, je starší. Má dve poschodia plus pivnicu. Jeho využiteľná plocha je 240 štvorcových metrov. Na prízemí má veľkú kuchyňu spojenú s jedálňou, obývačku, kúpeľňu so sprchovacím kútom a toaletou, a tiež hosťovskú izbu. Na poschodí sa nachádza viacero menších izieb – manželská spálňa, v ktorej spáva aj najmenší z piatich potomkov (2), spoločná izba pre ďalších dvoch synov (9 a 12) a dve sólo miestnosti pre zvyšných dvoch mladíkov (14 a 20). K dispozícii je tu aj kúpeľňa s vaňou a ďalšou toaletou. Dom je teda pre sedemčlennú rodinu ako stvorený. Avšak nebolo to tak vždy.
 

Dom zateplil a pootočil

„Pred rekonštrukciou sa nám tu nepáčilo takmer nič. Preto sme dom rozobrali tak, že ostali len holé nosné múry. Nanovo sme robili vodu, odpad, elektroinštaláciu... sekalo a rúbalo sa ostošesť. Zmenili sme kompletne celú dispozíciu domu. Otočili sme ho o 90 stupňov.“ Zmeny sa dotkli fasády i balkónov. Ten, ktorý bol orientovaný do ulice, zmizol úplne. Fasáda je zateplená 10-centimetrovým sivým polystyrénom a štýl, v akom je upravená, je jednoduchý, minimalistický. Cieľom bolo znížiť prípadné energetické straty domu na minimum. Pomôcť tomu má aj 35-centimetrová vrstva sklenej vaty umiestnená pod strechou. Vďaka týmto úpravám a využitiu kondenzačného kotla najnovšej generácie dom po obnove spĺňa kritériá nízkoenergetického bývania. Rovnako racionálny spôsob ako pri prestavbe bývania zvolili manželia Ťažkí aj pri zariaďovaní. Interiér je čistý, funkčný a veľkorysý.

Viac sporenia, nižší úver

Na rad sa dostáva aj téma financovania. Už dávno predtým, ako sa pustili do takejto rozsiahlej prestavby rodinného domu, manželia Ťažkí vedeli, že neskôr budú musieť túto otázku riešiť. Preto pre seba a aj pre svojich piatich synov uzatvorili v Prvej stavebnej sporiteľni zmluvy o stavebnom sporení. A nielenže ich uzatvorili, na každej z nich zodpovedne sporili a svoje vklady zhodnocovali. Napokon splnili podmienky na získanie stavebného úveru s nízkym úrokom, ktorý sa počas celej doby splácania nemení. Vďaka nasporeným prostriedkom sa zadlžili menej, ako keby si zobrali úver bez predchádzajúceho sporenia. Pravda, rozsiahlu rekonštrukciu rodinného domu museli dofinancovať aj z iných zdrojov.

Dobrý základ do budúcnosti

Možno vás zaujíma, ako sympatická rodina z Varína naložila so stavebným sporením potom. Napriek tomu, že dosiahli cieľ, ktorý si stanovili na začiatku, v sporení pokračujú aj naďalej. Veď človek nikdy nevie, kedy sa mu nasporené a zhodnotené peniaze zídu. Navyše, deti postupne dorastajú a každý zo synov bude určite časom túžiť po vlastnom bývaní. Zmluva o stavebnom sporení aj s nasporenou čiastkou bude v takejto situácii vynikajúcim základom.

  • 09.05.2017
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba