Kus prírody so sebou

Prírodné motívy, drevo a svieža zelená farba. Použitie týchto prvkov v dvojizbovom byte, ktorý sme navštívili, nie je náhodné. Majiteľovi totiž pripomínajú jeho rodný kraj v čase, keď na jar zakvitne. Hoci žije v meste, má tak stále „kus prírody so sebou.“

Mladý majiteľ nehnuteľnosti Peter Horčiak žil v minulosti v zahraničí, mimo rodičovského domu. Potrebu vytvoriť si vlastné zázemie však pocítil až prednedávnom na Slovensku. „Túžil som po mieste, kde by som sa mohol cítiť naozaj doma. Potreba ozajstného domova bola o to silnejšia, že veľa cestujem,“ víta nás v byte, v ktorom žije rok. Hoci spočiatku nemal vybranú žiadnu špecifickú lokalitu Bratislavy, v ktorej by sa chcel usadiť, o kvalitách svojho bývania predstavy mal. „Pochádzam z dediny a keďže mám cez deň ruchu dosť, uprednostňoval som tiché bývanie.“ O tom, kde sa napokon bude jeho nový domov nachádzať, rozhodla – ako inak – láska na prvý pohľad.

A bola to láska...

Svoj prvý ozajstný domov našiel v päťročnej tehlovej novostavbe v pokojnej časti bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Dobrý pocit z dvojizbového bytu (64 m2) bol o to silnejší, že nehnuteľnosť vďaka svojej dispozícii pôsobila vzdušne a priestranne. Veľké okná, ktoré siahajú od podlahy až po strop, priestor príjemne presvetlili. „Prišiel som, videl som a nechal som sa očariť,“ spomína na svoje prvé dojmy. Byt mal navyše terasu, čo bolo od začiatku jedno z dôležitých kritérií. Ako sa potvrdilo neskôr, ďalšou výhodou bytu s vlastnou reguláciou kúrenia bola nízkonákladovosť.

Financie bez problému

Na to, aby mohol tento byt „s dobrou aurou“ patriť Petrovi a aby v ňom mohol začať robiť úpravy presne podľa svojich predstáv, bolo treba vyriešiť otázku financovania. Hoci si budúci majiteľ našiel výhodný hypotekárny úver, bolo potrebné ho dofinancovať z iných zdrojov. Napokon, banky už dnes len málokedy poskytujú hypotekárny úver v 100 % hodnote nehnuteľnosti. V tej chvíli prišlo Petrovi vhod stavebné sporenie, ktoré mal v Prvej stavebnej sporiteľni. Úver bez založenia nehnuteľnosti mu umožnil zvyšné náklady pokryť bez problémov a ako sporiaci klient ho navyše získal za mimoriadne výhodných podmienok. „Bol som spokojný s promptným prístupom obchodnej zástupkyne aj banky. Financovanie bolo vyriešené doslova za pár dní,“ opisuje svoje skúsenosti.

Prírodné motívy

Pôvodná dispozícia bytu sa v rukách nového vlastníka nezmenila. Obývačka je prepojená s kuchyňou a všetky izby pôsobia vzdušne a veľkoryso. Nebolo treba meniť nič. Dokonca i kúpeľňa je priestranná, vďaka čomu môže Peter skonštatovať, že byt splnil jeho požiadavky do bodky. Po predošlých majiteľoch si ponechal iba roldorovú a vstavanú skriňu a časť kuchyne. Všetko ostatné je nové. Zariadenie si zadovážil vo viacerých nábytkárskych domoch a časť z neho si dal vyrobiť na mieru. Hlavným prvkom, ktorým zariaďovanie začínalo a od ktorého sa potom odvíjalo všetko ďalšie, boli tapety a výrazný zelený gauč. Kvalitné dizajnové tapety sa ocitli nielen na stenách obývačky a spálne, ale aj na roldorovej skrini. Prírodné motívy ako vzor listu, drevo, kameň či zelená farba sa v byte objavujú opakovane – na nábytku, na tapetách, v doplnkoch aj na obrazoch. Aj v spálni, ktorá je zámerne tmavšia než zvyšok bytu, hnedá farba a dekorácie z kameňa evokujú prítomnosť prírody. „Zelená farba a ostatné prírodné motívy mi pripomínajú okolie Hornej Lehoty, odkiaľ pochádzam. Hoci som v meste, prírodu mám stále pri sebe. Presne to som chcel dosiahnuť,“ hovorí Peter.

Dobrá rada dizajnérky

Pri zariaďovaní pomáhala majiteľovi dizajnérka. Na mnohých riešeniach a nápadoch sa zhodli. „Ak by som si mal niekedy opäť zariaďovať iné bývanie, určite by som urobil to isté. Každému to môžem len odporučiť. Dizajnérka poradí, ako jednotlivé prvky zladiť, ale i to, kde sa dá čo nakúpiť za výhodné ceny.“ Podobne ako spoluprácu s dizajnérkou odporúča sústrediť pozornosť na výber kvalitných materiálov a nakupovať v kamenných predajniach, v ktorých si možno vytúžený kúsok pozrieť na vlastné oči. „A keďže kvalitné materiály niečo stoja, občas sa netreba báť ani vyjednávať o cene,“ usmieva sa.

Chobotnica na strope

Zariaďovanie interiéru trvalo necelý polrok. Dnes už je Peter v byte zabývaný a pochopiteľne – má v ňom aj svoje obľúbené kútiky. V lete je to terasa, na ktorú pribudol komfortný ratanový nábytok, počas jesenných a zimných večerov zasa „čítací kút“ s dvomi pohodlnými kreslami. „Pôvodne sa tam mala nachádzať pracovňa.
Napokon som rád, že toto miesto využívam iba na oddych a na nabratie energie,“ vysvetľuje. V interiéri vytvára po zotmení príjemnú atmosféru atypické svietidlo, ktoré tvorí dominantu obývacej izby. Čierna „osemramenná chobotnica“ je odvážnym prvkom, ktorý spolu s odkrytým strieborným digestorom vnáša do priestoru dotyk severského minimalizmu. Byt s príjemnou atmosférou je viac než len vysnívaným domovom. „Tak, ako je, je dokonca krajší, ako som si ho vysníval,“ hovorí spokojne jeho majiteľ. A jedným dychom treba dodať, že to je niečo, čo po tak krátkom čase nezvykne povedať každý.

  • 01.11.2017
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miroslav Pochyba

Poradňa

Dofinancovanie hypotéky

Mám u vás stavebné sporenie, ale v poslednom čase počúvam, že sa dnes už neoplatí. S priateľkou plánujeme budúci rok svadbu, potom by sme sa radi osamostatnili a postavili si rodinný dom. Ako môžem využiť čo najlepšie svoje nasporené peniaze?

Poradňa

Sporenie pre deti

Rada by som sa poradila ohľadom zmlúv, ktoré sme v PSS uzatvorili našim deťom. Jedna zmluva je staršia ako 6 rokov a druhá je z roku 2015. Obom deťom pravidelne sporíme. Keďže sa od januára 2019 zmenili podmienky pre stavebné sporenie, ako je to, prosím, s dokladovaním a štátnou prémiou?

Poradňa

Zariadenie do nového domu

Spolu so synom sme nedávno kúpili nový dom. Syn si zobral hypotéku a použili sme aj takmer všetky naše úspory. Potrebujeme ho ešte zariadiť, ale nechceme minúť všetky peniaze. Sme dlhodobí klienti PSS, preto sme sa rozhodli obrátiť na vás. Viete nám pomôcť?

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o stavebnom sporení? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.