Inteligentný bungalov

Bývanie v bungalovoch má svoje plusy. Vyhovuje starým, mladým i najmladším, skrátka všetkým tým, ktorí ocenia komfort a bezpečie domu bez schodiska. A pokiaľ je takýto rodinný dom technicky dômyselný, obyvateľov odbremení od množstva ďalších starostí.

Čistý dizajn, čo najmenej zbytočnej práce, energetická úspornosť a bezpečie pre deti. Takéto kritériá boli určujúce pri realizácii rodinného domu, ktorý sme navštívili v košickej Barci. Rodina Kováčovcov-Wernerovcov si svoj vysnívaný domov postavila pred tromi rokmi. Aby však ich dnešné bývanie spĺňalo všetky požiadavky, ktoré naň od začiatku kládli, najskôr bolo potrebné prejsť dlhým procesom: hľadanie ideálneho pozemku, citlivé navrhovanie domu, trpezlivé zabezpečenie kvalitnej výstavby, a napokon premyslené zariaďovanie interiéru. Vynaložené úsilie stálo za to.

Pokojné prostredie

Výber lokality býva pri stavbe nového domu kľúčový. Od lokality sa totiž zvyčajne odvíja všetko. Jej mínusy niekedy nedokáže vyvážiť ani ten najlepší návrh domu a ani tá najkoncentrovanejšia snaha o vytvorenie príjemného zázemia. Uvedomovala si to aj Alexandra Kováčová s partnerom Tomasom Wernerom. Na pozemok, na ktorom mal stáť ich budúci dom, mali preto viacero špecifických požiadaviek. „Prvou bolo, aby sa nachádzal neďaleko Košíc. Tou ďalšou bola bezpečnosť detí. Stalo sa, že nám vyhovovala lokalita, no v obci sa nachádzala napríklad rozbúrená rieka. Potrebovali sme prostredie, v ktorom sa budú môcť deti hrať bez toho, aby sme sa strachovali,“ hovorí Alexandra. Barca sa rodine zapáčila okamžite. Vo finále sa pozornosť sústredila už iba na ňu a na hľadanie typovo vhodného pozemku.

Bez zbytočných prekvapení

Cieľom bolo nájsť taký pozemok, ktorý by bol vhodný pre výstavbu bungalovu, a zároveň by pri ňom bolo vylúčené riziko nečakanej výstavby v okolí. „Hľadali sme pozemok medzi hotovými domami. V takom prípade vás už totiž neprekvapí nová výstavba, ktorá vás inak môže obrať o súkromie či pekný výhľad,“ vysvetľuje majiteľka. „V čase, keď sme pozemok kupovali, sme taký nenašli, ale keďže susedia začínali stavať paralelne, bolo jasné, ako to tu bude vyzerať.“ Voľba padla na slnečný pozemok s atypickým šikmým tvarom, ktorému neskôr bolo potrebné prispôsobiť aj oplotenie a celkovú záhradnú architektúru.

Bungalov ako jasná voľba

O tom, aký typ domu bude pre rodinu najvhodnejší, bolo rozhodnuté od začiatku. „Uprednostňovali sme bungalov a musím povedať, že sme dodnes neoľutovali. Pri deťoch je dom bez schodísk výhodný. Napokon, človek tiež nemladne...,“ hovorí Alexandra. Majitelia si nechali dom postaviť na kľúč. Hlavné slovo pri jeho navrhovaní mala Alexandra v spolupráci s architektom. „O niektorých veciach som mala konkrétnu predstavu. Dobrým rozhodnutím bolo napríklad to, že garážová brána neústi priamo do ulice. Deti ju totiž často zabúdajú zatvoriť. Možno jediné, čo by som z dnešného pohľadu urobila inak, by bol východ do záhrady. Ak by bol namiesto z obývačky urobený z kuchyne, bolo by to praktickejšie,“ hovorí. Všetko, čo v tomto dome vzniklo, sa totiž riadilo pragmatickosťou a vedomím toho, že dobrý návrh môže ušetriť množstvo práce, množstvo nadbytočných krokov. Alexandra a Tomas majú dvoch malých synčekov, osemročného Lucasa a trojročného Maxima. A práve o to dôležitejšie bolo pre nich myslieť na prípadnú neergonomickosť priestoru či náročne udržiavateľné materiály. „Keď som bola tehotná, mala som veľa času špekulovať, čo a ako chcem,“ hovorí s úsmevom Alexandra. Na dome, ktorý sa dokončoval iba tesne pred narodením mladšieho syna, vidno, že bol navrhnutý so snahou o maximálny komfort.

Minimalizmus a čisté línie

Exteriéru bungalovu dominuje biela farba, tehlový obklad, drevené trámy a hliníkové prvky. V podobnom čistom štýle sa nesie i vnútro domu. Hlavnou vizuálnou líniou interiéru je kombinácia bielej, čiernej a hnedej farby. Masívne orechové drevo, ktoré sa objavuje pri viacerých kusoch zariadenia, dodáva priestoru dotyk zemitosti. Luxusný efekt vzniká najmä v kuchyni, kde je skombinované s čiernym skaleným sklom. Obývacia izba, kuchyňa a jedálenský kút sú zjednotené podlahou, ale i využitím rovnakého druhu dreva. Aby však bolo možné takúto kompaktnosť udržať, majitelia si museli nechať niektoré časti zariadenia vyrobiť. Napríklad k typizovanému korpusu kuchynskej linky pribudli dvierka vyrobené na mieru. To, že majitelia uvažovali o potrebách domácnosti dopredu, je zrejmé i pri pohľade na množstvo drobných detailov (napríklad moderné svietidlá s reguláciou rôznych typov a intenzity osvetlenia a pod.).

Vinylová podlaha a kontrasty

V interiéri zaujme najmä nezvyčajný farebný kontrast – vinylová podlaha je svetlá, kým nábytok, zárubne a okenné rámy sú tmavé. „Väčšina domácností volí obrátené riešenie. Inšpirovala som sa reláciou, v ktorej som videla zábery z domu, v ktorom si majitelia zvolili tento typ kontrastu. A keďže sa mi to páčilo, rozhodla som ísť touto cestou,“ hovorí Alexandra. Na vinylovej podlahe oceňuje nielen to, že je príjemná na dotyk, ale i to, že je nehlučná, odolná a ľahko udržiavateľná. Dá sa vlastne povedať, že pre rodiny s deťmi je ideálna. „Drevo pri deťoch neprichádzalo do úvahy a laminátu som sa bála z viacerých dôvodov. Je relatívne hlučný, menej odolný a navyše som sa obávala, že bude studený.“ Ak by sa nejaká časť vinylovej podlahy pri hrách detí predsa len zničila, vďaka „klik-klak systému“ nebude problém ju vymeniť. Tepelný komfort v zimných mesiacoch zabezpečuje podlahové kúrenie. Pre obdobie letných horúčav je v podlahe netypicky zabudované aj chladenie, ktoré sa inak v rodinných domoch zväčša zabezpečuje stropom.

Obľuba v technike

V dome Alexandry a Tomasa sa nachádza niekoľko technických noviniek a zaujímavostí. Najmä Alexandra si na nich dáva záležať. „Páčia sa mi nové technológie a keď sa nás architekt spýtal, či nechceme vyskúšať niečo nové, oslovilo ma to,“ vysvetľuje. Plyn či krb v tomto dome určite nenájdete, zato tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch áno. „Vďaka nemu je dom energeticky nenáročný. Čerpadlo dokáže vyrobiť teplo až do -20 °C, zvládne teda aj tuhšie zimy.“ Vôbec v celom dome je možné vidieť viacero väčších či menších technologických vymožeností, ktoré domácim uľahčujú život – elektronicky ovládateľný gauč, robotické vysávače, v záhrade robotická kosačka, príprava na solárne kolektory, ktoré budú onedlho ohrievať vodu v bazéne, a v pláne je aj prídavné zariadenie na ovládanie žalúzií. Asi najväčšou pýchou domácej panej je však roletový altánok na terase, ktorý je možné v prípade potreby stiahnuť či vytiahnuť. Majitelia si tak môžu kedykoľvek vytvoriť vonkajšiu obývačku. Dokonca aj v nečase, daždi a zime. „Prístrešok je naozaj pevný. Vydrží silnejší vietor a dážď ako žalúzie.“ Výhodou je, že človeka sediaceho vnútri nevidno, zatiaľ čo on von naopak vidí. Vďaka infračervenému ohrievaču sa dá „obývačka“ využívať aj počas chladnejších večerov alebo v prechodných obdobiach.

Áno novým trendom

Myslieť dva kroky dopredu, nevytvárať si zbytočnú prácu a nebáť sa nových technológií. Zhruba tak by sa niekoľkými slovami dala opísať filozofia, s akou vznikol rodinný dom v Barci. Pre tých, ktorí sú ochotní vymeniť praskanie ohňa v krbe za podlahové kúrenie a trebárs pohľad na sviečky, môže byť takáto cesta ako stvorená. Napokon, všetko je len otázka priorít a preferovaného životného štýlu.

  • 01.11.2017
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miroslav Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o úvere na výstavbu rodinného domu? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.