Dom s vôňou slnka a „novoty“

Keď sa rodina rozrastie o nového člena, často vznikne otázka, ako čo najlepšie bývať. Ako sa pomestiť do bytu, ktorý doteraz stačil, no zrazu je akýsi primalý? Túto dilemu riešila aj sympatická rodinka Juhová z Trebišova.

Manželia Juhoví ešte donedávna bývali v panelákovom byte na trebišovskom sídlisku. Keďže väčšinu víkendov trávili s dcérou vonku, na výletoch, v prírode, a cez týždeň boli dlho v práci, sídliskové prostredie im k srdcu prirásť nestihlo. A keď bolo jasné, že k desaťročnej Tamarke pribudne malá sestrička, bolo rozhodnuté. Dvojizbový byt bol pre štvorčlennú rodinku zrazu primalý.

Dom pre štyroch

Manželia najskôr uvažovali o kúpe a rekonštrukcii staršieho rodinného domu. Po zvážení všetkých pre a proti sa však napokon rozhodli pre kúpu pozemku a výstavbu nového domu. „Obišli sme zopár starších domov a zistili sme, že prerábanie by znamenalo kompromisy. Museli by sme sa vždy prispôsobovať niečomu, čo sa v danej nehnuteľnosti už nachádza,“ hovorí Viera Juhová. Dom, ktorý mal vzniknúť na desaťárovom pozemku, si manželia navrhli sami, podľa vlastných predstáv. Aké kritéria pri tom zavážili? „Snívali sme o modernom vzdušnom priestore a chceli sme oddeliť dennú a nočnú časť. Hoci sme nešli do pasívneho štandardu, využili sme rôzne úsporné prvky. Napríklad ekologické tvárnice a kvalitný izolačný materiál,“ hovorí pani Juhová.

Sporenie ako zodpovednosť

Rodina Juhová financovala kúpu pozemku, výstavbu aj základné vybavenie domácnosti kombinovane – zo stavebného sporenia a z vlastných prostriedkov. Manželom Juhovcom uzavreli zmluvu o stavebnom sporení ešte ich rodičia. To isté urobili neskôr pre svoje deti oni: „Berieme to ako istú formu zodpovednosti voči našim dcéram. Je to už takmer rodinná tradícia.

Tu som majstrom ja

Keďže pôvodný byt sa podarilo predať rýchlo, do domu sa bolo treba nasťahovať v čase, keď ešte nebolo všetko dokončené. Posledný mesiac pred sťahovaním sa intenzívne pracovalo cez deň aj v noci. Dorábali sa podlahy, šatníky, postele. „Vďaka tomu, že v tejto oblasti podnikáme, máme výhodu. Presne sme vedeli, čo chceme a čo trh ponúka. Nevýhodou bolo iba to, že manžel nechcel do domu pustiť iného majstra,“ smeje sa pani Juhová. Ešte i dnes, v čase našej návštevy, vonia domček novotou. A stále ho čaká zopár ďalších úprav – najbližšie bude treba postaviť bráničku a dokončiť okolitý terén.

Priestranný a svieži

Presťahovaním získali manželia veľkorysý obytný priestor. V slnečnom dome si nájde svoje obľúbené miestečko naozaj každý. „V paneláku sme mali kuchyňu 2 × 3 metre a to tam bol ešte aj kuchynský stôl. Tu sa naozaj netlačíme,“ porovnáva pani Juhová terajšie a predošlé bývanie. Kuchyňa je prepojená s obývačkou a jedálenský kút je umiestnený tak, že ak členovia rodiny chcú, môžu pri jedení trebárs pozerať televíziu. Neutrálnejšie svetlé farby dopĺňa svieža oranžová a zelená. Oživuje nielen kuchynskú linku, ale aj doplnky v obývacej izbe.

Figliarska podlaha

V nočnej časti domu sa okrem spálne nachádza aj študentská izba dnes už dvanásťročnej Tamarky a detská izba dvojročnej Megan. Jedine táto izbička si ešte na nový nábytok počká, kým Megy vyrastie. V nočnej časti domu sa nachádza kúpeľňa s veľkým sprchovým kútom a vaňou. „Chceli sme niečo, čo by bolo jednoduché, efektné, dobre sa udržiavalo, ale zároveň nepôsobilo sterilne,“ hovorí pani Juhová. Neutrálnu sivú a béžovú farbu tu dopĺňa fialová a pocit útulnosti kúpeľni dodáva dlažba s dezénom dreva. „Poisťovacia agentka sa najskôr čudovala, že by si niekto dal do kúpeľne drevo, a potom takmer nechcela veriť, že je to v skutočnosti keramická dlažba,“ spomína s úsmevom pani Juhová.

Raňajky na terase

Manželia si dali v celom dome záležať na použití kvalitných materiálov. „Lacné veci síce veľa nestoja, ale ani dlho nevydržia. Poznáme to z nášho podnikania. Je dobré si radšej za kvalitu a trvácnosť priplatiť,“ vysvetľujú princíp, ktorého sa držia nielen v práci, ale i pri zariaďovaní vlastného bývania. Komfort bývania v rodinnom dome sa podľa manželov Juhových nedá so životom na sídlisku ani porovnať. „Manžel najskôr po vlastnom dvore a terase príliš netúžil. Dnes si rána s kávou na terase nevieme vynachváliť,“ hovoria. A kým dospelí oceňujú pohodu či stretnutia s priateľmi na terase, deti sa môžu na dvore do sýtosti vyšantiť. Bývanie v rodinnom dome má svoje výhody.

 

 

  • 03.08.2016
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Dano Veselský