Detailista so zmyslom pre celok

Byt, do ktorého vás pozývame, vonia ešte novotou. Nachádza sa len sedem minút jazdy autom od centra Bratislavy. Do mesta sa jeho majiteľ dostane po nábreží peši za necelú polhodinu. Pochvaľuje si však nielen lokalitu, ale aj zeleň v okolí a výhľad.

Trojizbová nehnuteľnosť má rozlohu 90 štvorcových metrov, ďalších 10 „štvorákov“ patrí terase. „Na tomto byte zbožňujem prakticky všetko. Mám len niekoľko susedov a široko-ďaleko nie sú žiadne okná, do ktorých by som sa musel pozerať. Vidím len stromy. Teraz sú zelené, ale v zime, keď sú bez listov, mám z terasy výhľad na Dunaj,“ hovorí majiteľ bytu pán Benjamin. Pri úprave interiéru naplno popustil uzdu svojmu estetickému cíteniu.

Keď zmena, tak poriadna

„Nehnuteľnosť som kúpil ako holobyt. Najskôr som zmenil jeho dispozíciu. Posunul som kúpeľňu, kuchynský kút umiestnil na opačný koniec miestnosti, prehradil som predsieň a navrhol dva šatníky,“ vymenúva zmeny, ktoré urobil ako prvé. Nasledovalo zapracovanie rozvodov do stien. Okrem tých tradičných pribudli aj audio- a videokáble. Televízor chcel mať totiž nielen v obývačke, ale aj v spálni a hosťovskej izbe.

Každá izba v inom štýle

Zmyslu pre detail dal majiteľ naplno vyniknúť pri projektovaní zariadenia. Každá izba je upravená v inom štýle. Predsieň je minimalistická. Aj priestorovo, lebo z rozlohy jej ubral masívny šatník. Chodba sa esíčkovito zahýba a po pravej ruke sa nachádza troje dverí. Prvé vedú do hosťovskej izby. Tá je pre domáceho pána "srdcovkou". Zariadil ju v námorníckom štýle. Jej dominantou je mapa sveta. Pôvodne si v nej chcel značiť miesta, ktoré navštívil. Dnes na nej radšej študuje destinácie, do ktorých by sa ešte chcel pozrieť. Ďalšie dvere vedú do kúpeľne s toaletou. Čistá moderna, ktorá sa musí páčiť hádam každému. Je však aj praktická, okrem vane sa tu nachádza i sprchovací kút. Tretími dverami vchádzame do exotického sveta, aký sa dá vidieť napríklad v Indonézii či na Bali. A opäť praktické riešenie. Priestor spálne dopĺňa druhý zo šatníkov. Všetko je poruke a nad poriadkom ticho bdie plastika Buddhovej hlavy.

 

Krása ukrytá v detailoch

A propos, dvere. Aj tie sú iné ako v bežnom byte. Siahajú totiž až po strop a zasúvajú sa do puzdra zabudovaného v stene. Toto riešenie síce nebolo lacné, ale je efektné. Najväčšou miestnosťou a centrom bytu súčasne je obývačka, ktorá je prepojená s kuchyňou. Zariadenie sa nesie v modernom industriálnom štýle. Stenu oproti oknu pokrýva obklad z obnažených tehál. Podlahu tvorí drevená palubovka hrubá 12 milimetrov. Žiaden laminát, poctivé drevo. Svietidlá majú medené tienidlá, vďaka čomu lustre večer vyžarujú príjemné teplé svetlo. Nezvyčajné sú aj parapetné dosky. Bežný plast nahradila tmavá žula. Naozajstným pokladom je však najmä kuchynská linka. Doska v tvare písmena L a vstavané spotrebiče, to je už dnes bežné. Ale to množstvo úložného priestoru! O toľkých skrinkách, poličkách a zásuvkách sníva vari každá gazdinka. „Zariadenie som si dal zhotoviť na mieru. Keby som mal k dispozícii viac izieb, najradšej by som využil všetky dostupné štýly. A tých veru nie je málo! Mám rád pestrosť vo všetkých jej podobách,“ vysvetľuje majiteľ.

 

Ezoterika na rozlúčku

Štyri čiernobiele fotografie, ktoré sú zavesené oproti vchodovým dverám, sme si všimli už pri našom príchode. Pri lúčení sa dozvedáme, že tu nie sú náhodou. Pre majiteľa bytu sú dôležité, hoci neboli odfotené jeho Flexaretom. Stádo slonov predstavuje silu rodiny a šťastie, majestátny tiger silu a ochrannú energiu, morské pobrežie zasa očistu myšlienok. Posledná fotografia zachytáva tradičnú kalábrijskú dedinu s množstvom domčekov prilepených na strmých skalách nad morom. Tu by raz majiteľ tohto príjemného bytu rád žil.

  • 23.09.2016
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba