Človek mieni - život mení

Človek je tvor vynaliezavý. Pri riešení svojho bývania dokáže zmobilizovať všetky kreatívne i organizačné schopnosti tak, aby sa čo najviac priblížil k svojim predstavám a finančným možnostiam. Niekedy to však dopadne inak, ako sme si naplánovali.

Manželia Ceterovci z Višňového pri Žiline by o tom vedeli rozprávať. V obci nachádzajúcej sa v podhorí Malej Fatry, na polceste medzi krajským mestom a Rajcom, vlastnia jeden z najväčších a tiež najkrajších rodinných domov. Dvojpodlažný, dvojgeneračný, so sedlovou strechou a s úžitkovou plochou dvakrát 130 metrov štvorcových.

Namiesto prestavby novostavba

Pozemok aj s pôvodným rodinným domom im poskytla babička s tým, že starý domček prestavajú, aby v ňom rodina s dvoma chlapcami mohla žiť spoločne s ňou. „Mladí“ sa pustili do diela. Dom si nechali naprojektovať tak, aby presne vyhovoval ich zámerom a potrebám. A financovanie? Keďže aj Eleonóra Ceterová, aj manžel Branislav si zodpovedne sporili v PSS, podmienky ich medziúveru boli naozaj výhodné. Vtedy sa však začali patálie. Starý dom nebol súci na rekonštrukciu, ale rovno na zbúranie. Z pôvodnej stavby napokon využili len pivnicu, ktorá sa nachádza neďaleko vchodu do nového domu a dnes je na nej skalka. Okrem pivnice zachovali aj predný múr. Ten tvorí základ pre plot do ulice.

Keď kúriť, tak drevom

Nový dom sa rodine naozaj vydaril. Veľký, priestranný, ergonomický, s množstvom denného svetla. V meste by 260 štvorcových metrov vystačilo aj na tri veľkorysé alebo štyri skromnejšie trojizbové byty. Ako sa dá takýto domisko vykúriť počas zím, ktoré sú tu niekedy nemilosrdne kruté? „V kozube, ktorý máme v dolnej obývačke, kúrime dubovým alebo bukovým drevom. Zvykneme si ho prichystať už počas leta. Zásobili sme sa aj tento rok. Veď po minuloročnej zime nám na dvore nezostala ani trieska,“ vysvetľuje Branislav.

Zo sauny rovno do záveja

Každý dom však po čase potrebuje obnovu. Vďaka ďalšiemu medziúveru od PSS mohli manželia časom zainvestovať do interiérov, strechy, komínov, pristavili zimnú záhradu, v jednej z miestností nainštalovali saunu a v pláne majú i rekonštrukciu balkóna. „Je obrátený na Rajec, odkiaľ k nám prichádza vietor a dážď. Preto je teraz v dezolátnom stave a vyžaduje dôkladnú sanáciu,“ hovorí ďalej Branislav. Mimochodom sauna. Domáci pán nikdy nebol vrcholový športovec, ale v suchej saune si po práci vždy dobre oddýchne. Na našu otázku, že kde má bazén so studenou vodou, aby umocnil účinok saunovania, odpovedá so smiechom: „V lete si vystačím so sprchou a v zime skáčem rovno do záveja.“ Napriek tomu, že rodina býva v dome už 17 rokov a za toto obdobie stihla mnohé veci prestavať, zmeniť či obnoviť, v inováciách neustále pokračuje. Okrem spomínaného balkóna uvažuje i nad vybudovaním garáže a radi by vylepšili aj čo to okolo domu.

  • 01.11.2017
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miroslav Pochyba

Zisti viac

Financovanie tejto zmeny

Chcete vedieť viac o úvere so založením nehnuteľnosti? Potrebujete nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku priamo pre vás? Viac sa dozviete tu.