Bývanie v talianskom štýle

Veselý, optimistický a slnečný. Byt, ktorý sme navštívili v zrekonštruovanej funkcionalistickej vile v Spišskej Belej, je presne taký ako jeho majiteľka. Domácu pohodu v ňom vytvorila najmä vďaka využitiu talianskeho štýlu, prímorských a vintage prvkov, ale aj drobných spomienkových predmetov.

Občas sa to stane. Byt či dom nás osloví tak, že ide o lásku na prvý pohľad. Takúto situáciu zažila aj Michaela Pisarčíková zo Spišskej Belej. Hoci vo chvíli, keď po prvý raz vstupovala do trojizbového bytu, ktorý vznikol v zrekonštruovanej vile, žiadne bývanie nehľadala, okamžite jej bolo jasné, že by sa v ňom chcela usadiť. „V tom čase som pracovala v zahraničí a doma som bola len zriedkavo. Bývala som v detskej izbe u rodičov a tak mi bolo dobre. Keď ma kamarátka zavolala pozrieť si nové byty, ani som nechcela ísť,“ spomína so smiechom. „Lenže hneď, ako sa otvorili dvere, bolo rozhodnuté. Dá sa povedať, že som objavila vysnívané bývanie.“

Dispozične dokonalý

Byt majiteľku očaril svojou dispozíciou. Hneď vedela, kde sa čo bude nachádzať a ako by ho zariadila. „Keďže išlo o holobyt, nebolo tu vôbec nič – ani podlaha, ani kotol, ani žiadne vybavenie. No ja som hneď mala predstavu, ako by som to tu chcela mať. Riešenie priestoru, farby aj štýl sa mi okamžite vynárali pred očami,“ hovorí. Najskôr však bolo potrebné zabezpečiť financovanie. A keďže usmievavá mladá žena je klientkou PSS už od roku 2001, obrátila sa na svoju obchodnú zástupkyňu. „Čiastočne som byt zafinancovala z vlastných prostriedkov a na zvyšok som si zobrala úver so splatnosťou 30 rokov,“ vysvetľuje.

Pokus – omyl – výhra

Keďže Michaela bola väčšinou mimo Slovenska, veľká časť zariaďovania prebiehala „na diaľku“. „Len máločo v tomto byte mi však vyšlo na prvýkrát. Podlaha bola príliš tmavá, do kúpeľne nám dodali menej obkladačiek, ako bolo treba, a nie každá farba na stene bola vo výsledku taká, ako som si ju pôvodne predstavovala,“ vysvetľuje. Hneď však dodáva, že nakoniec všetko dobre dopadlo. Buď sa s nečakanou zmenou stotožnila, alebo sa drobné chybičky podarilo odstrániť.

Taký ako majiteľka

Majiteľka od začiatku túžila po otvorenom priestore. Srdce bytu tvorí obývacia izba, ktorá je prepojená s kuchyňou. Pohodlný gauč oddeľuje obývací priestor od kuchynského, okrem neho a krbu sa tu nachádza aj knižnica s množstvom kníh. Kuchynská linka je v tvare L a jedálenský stôl je umiestnený v strede kuchyne. Vďaka tomu, že takmer všetko zariadenie bolo vyrábané na mieru, je priestor maximálne ergonomický. „Tento byt, to som ja. Je tu aj klasická elegancia, staré aj nové, a keďže som dlho pracovala na lodi nájdete tu aj lodný a prímorský štýl – napríklad okienka na dverách kúpeľne. A tiež tu mám množstvo osobných predmetov, ktoré mi pripomínajú priateľov,“ hovorí majiteľka.

Talianske vplyvy

To, čo v tomto byte rozhodne nenájdeme, je sterilný čistý dizajn. „Minimalizmus je mi cudzí. Takto zariadené byty sa na seba tak veľmi podobajú! O osobnosti majiteľa vám nič nepovedia. Mne sa, naopak, páči, ak je priestor jedinečný, zapamätateľný,“ hovorí majiteľka a vysvetľuje, že ju ovplyvnil aj taliansky štýl bývania. Niet sa čo čudovať, veď v Taliansku žila deväť rokov. „Taliansky štýl sa vyznačuje jednoduchou eleganciu, funkčnosťou, ale aj veľkým zmyslom pre detail a dôrazom na vypracovanie a kvalitu materiálov. Farby sú jemné, prevláda kombinácia bielej a tmavohnedej. V talianskych domácnostiach nájdete množstvo kníh a fotiek. Sú vzdušné, nie sú zapratané, a pritom viete, že sa tam žije, že je tam láska.“

Teplo domova

„Teplo domova“ v Michaelinom byte dotvárajú aj vintage prvky – obkladačky v kuchyni majú starobylú patinu, upúta aj rúra maslovej farby s retro gombíčkami a masívnymi horákmi, ale i niektoré ďalšie doplnky. Samostatnou kapitolou je krb. „Jednoznačne som ho chcela zachovať. Keď som večer doma, uvarím si čaj, rozložím v krbe oheň, ľahnem si na gauč, čítam si alebo pozerám televíziu,“ hovorí. Príjemnej atmosféry, ktorá vzniká vďaka krbu, by sa vraj nevzdala. A ako zdôrazňuje, je to aj praktické. „Keď pootváram dvere, zvyšné miestnosti sa nádherne prehrejú.“

Nečakané prvky

Vtipnou súčasťou zariaďovania bolo, že majiteľke sa mnoho vecí, ktoré sa napokon v byte vyskytli, pôvodne vôbec nepáčilo. „Gauč a aj posprejované stoličky boli pre mňa také škaredé, až sa mi zapáčili. Takisto stena v obývacej izbe – najskôr som chcela, aby bola z klasických tehiel. Napokon som objavila túto tapetu. Takisto sa mi spočiatku nepozdávala, no svojou neobvyklosťou si ma nakoniec získala,“ rozpráva sa Michaela. „Niekto v jej vzore vidí karavánu na púšti, iný šupiny hada, ďalší egyptské obrazce. Kadekto tu už videl kadečo,“ smeje sa, keď nahlas uvažujeme, čo evokuje nám.

Súkromie aj príjemní susedia

Bytový dom sa nachádza v pokojnej štvrti v širšom centre, odkiaľ je všade blízko. V dome je iba šesť bytov, no keďže sú v dvoch bránach, nikto nemá priameho suseda. „Ráno sedím na stoličke pri vyvýšenom kuchynskom stolčeku, pijem kávu, je ticho, slniečko svieti a ja sa dívam na nádherné Levočské vrchy. Takéto súkromie je dnes neoceniteľné. Na druhej strane, susedské vzťahy máme úžasné.“ Rodená Belančanka nám na záver hovorí: „Som tu šťastná a užívam si doslova každú chvíľu v tomto byte.“ Takto to teda vyzerá, keď sa ten správny byt stretne v tej správnej chvíli s tou správnou majiteľkou.

  • 09.05.2017
  • Text: Lenka Krištofová
  • Foto: Miro Pochyba