Ako včely v jednom úli

Veľké Úľany sú obec s takmer piatimi tisíckami obyvateľov. Ležia na rozhraní ciest medzi Trnavou, Sencom a Galantou. A hoci sa nachádzajú len necelú hodinku cesty autom od Bratislavy, vyžaruje z nich nefalšovaný pokoj vidieka.

Časť svojho názvu získali Veľké Úľany vďaka tomu, že sa v nich kedysi nachádzalo množstvo včelích úľov. A „Veľké“? To ešte len budú, keď sa dostavia nová miestna časť. Sťahujú sa do nej najmä obyvatelia hlavného mesta, ktorí zatúžili po vidieku. Čoskoro sa teda osídlenie zdvojnásobí.

Hlavne preč z Bratislavy

Práve v tejto obci sme navštívili rodinu Csókovcov, spokojných klientov Prvej stavebnej sporiteľne. Nie je to tak dávno, čo mama Anna a jej syn Peter spolu s manželkou Zlaticou a mladším synom Marekom bývali v Bratislave. Mali tam prácu, zázemie, priateľov, ale stále ich čosi ťahalo von z mesta. Tak dlho hľadali na internete, až kým nenatrafili na starý prízemný bungalov. Slovo „starý“ však celkom presne nevystihuje vtedajšiu realitu. Dom bol v zlom technickom stave a pôvodné dispozičné riešenie nekorešpondovalo s predstavami nových majiteľov o tom, ako by malo vyzerať moderné bývanie. Bolo zrejmé, že rodinný dom si bude vyžadovať naozaj zásadnú prestavbu.

Predali byty, kúpili dom

Aby Csókovci mohli bungalov s pomerne rozsiahlym pozemkom kúpiť, museli predať dva byty, v ktorých v Bratislave žili. Na rekonštrukciu im už ale financie nezvýšili. Problémy sú tu však na to, aby sa riešili. V tomto prípade prišla s riešením obchodná zástupkyňa Prvej stavebnej sporiteľne Lenka Mikysková. Rodine Csókovcov sprostredkovala úver na financovanie bývania, ktorý nemuseli zabezpečiť nehnuteľnosťou. Rozhodli sa pre dlhú splatnosť úveru a aj vďaka kombinácii s priaznivou úrokovou sadzbou mesačné splátky rodinný rozpočet ani príliš nezaťažujú.

Minimalizmus vs. klasika

A tak si mohla rodina vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Dom prerobili doslova od základov. Ani jedna z jeho miestností už v súčasnosti neplní pôvodnú funkciu. Úlohy bytového architekta sa zhostila nevesta Zlatica. Rodinný dom rozdelila na dve časti. Jednu pre seba, manžela a syna a tú druhú pre mamu Annu. Vznikli tak vlastne dva byty pod jednou strechou. Približne uprostred stavby vznikol nový vchod. Za ním nasleduje klasická predsieň. Naľavo od vchodu sa nachádza zóna pre trojčlennú rodinu. Tam, kde sa kedysi nachádzali tri izby, je teraz kuchyňa s obývačkou, z niekdajšej kuchyne je spálňa a z komory kúpeľňa. Samozrejme, nechýba ani izba pre syna a nová komora. Pre celý priestor sú typické čisté minimalistické línie a kombinácia bielej, sivej a čiernej farby. Výhodou tohto farebného riešenia je, že dáva vyniknúť akejkoľvek výraznejšej doplnkovej farbe. V tomto prípade je to svetlofialová. Napravo od vchodu býva mama Anna. K dispozícii má kuchyňu spojenú s obývačkou, spálňu a kúpeľňu. Jej bývanie je pre zmenu zariadené v klasickom štýle. Dominujú tu teplé zemité odtiene.

Na záver terasa a bazén

Možno sa pýtate, čo bude nasledovať. Práce, najmä tej v exteriéri, je ešte viac než dosť. Vonkajšie múry sú zatiaľ len nahrubo omietnuté. Rodina plánuje vybudovať vonkajšiu terasu a chcela by zapustiť aj bazén. To je síce hudba budúcnosti, no všetci veria, že nie príliš vzdialenej. Ozaj, a napadlo vám, že Csókovci žijú vo Veľkých Úľanoch ako včely v jednom úli? V trojgeneračnom.

  • 01.08.2017
  • Text: Robert Juriš
  • Foto: Miro Pochyba