Keď sa chce, tak sa dá ...

O svojich snoch nestačí len premýšľať. Treba aj konať. A ak túžite po novej streche nad hlavou, tak najlepšie je konať hneď. Aby vám náhodou tá stará nečakane nespadla. Podobnej nepríjemnosti zrejme predišli aj obyvatelia bytového domu na Staničnej ulici vo Vranove nad Topľou. Keď sme totiž videli fotky, ako tento dom kedysi vyzeral, neverili sme vlastným očiam...

„Táto rekonštrukcia naozaj stála za to a získali aj cenu za architektúru,“ počúvali sme v redakcii časopisu DOMa niekoľko týždňov a tak nám neostalo iné, len cestovať takmer 470 km a obzrieť si ten „zázrak“ na vlastné oči. Áno, za ďalším šikovne a rozumne obnoveným bytovým domov sme sa vybrali na východ Slovenska do Vranova nad Topľou, kde nás už čakala obchodná zástupkyňa Prvej stavebnej sporiteľne Mária Bezeg. „Práce na tejto rekonštrukcii a celý proces, ako k nej došlo, bol pre mňa veľmi zaujímavý. V PSS – ke síce pracujem už tretí rok, ale venovala som sa najmä pomoci fyzickým osobám. Takže vybavovanie úveru pre právnické osoby, tak ako v tomto prípade, bola vlastne moja premiéra a vydarila sa naozaj výborne,“ usmieva sa sympatická Mária, ktorá si pochvaľuje najmä vzájomnú ústretovú komunikáciu. „Keby sa všetko dalo vybaviť tak ľahko a s úsmevom na tvári, ako v prípade pomoci od PSS pre tento bytový dom, boli by sme všetci veľmi spokojní.“ Prispela k tomu, samozrejme, aj zodpovednosť majiteľov bytov a tiež to, že sa bez problémov a spoločne na všetkom v rámci rekonštrukcie vedeli dohodnúť.

Krajší život

Začiatky obnovy tohto bytového domu boli teda vďaka zodpovednej príprave jednoduché a ľahké. Mária Bezeg nám prezradila, že sa niekoľkokrát zúčastnila schôdze majiteľov bytov a predseda spoločenstva všetkým veľmi dôkladne vysvetlil rozsah prác, ich predpokladané trvanie aj spôsob financovania. O to ľahšie sa potom obyvateľom rozhodovalo. Nakoniec ani veľmi nebolo čo riešiť. Keď sme totiž videli fotografie tohto bytového domu pred spustením rekonštrukcie, bolo nám jasné, že  skôr či neskôr by sa im neriešená situácia vymkla z rúk. „Bolo tu veľa problémov. Strecha, vchod, okolie, balkóny...  Ľudia sa síce často boja úverov, ale tu to prinieslo rýchly efekt. A najmä po ponuke Prvej stavebnej sporiteľne si vzali obyvatelia čas na premyslenie – a keď sa dohodli, že do toho idú, tak sa už všetko riešilo bez problémov a v pokoji,“ dozvedeli sme sa s tým, že dnes je tu naozaj neporovnateľne „krajší“ život ako kedysi.  

Cena za architektúru

Obnovený bytový dom vo Vranove nad Topľou sa nachádza priamo oproti vlakovej a autobusovej stanici. A teda každý, kto prichádza do mesta, si ho poriadne obzrie. „A my sa nemáme za čo hanbiť. Práve naopak. Tento dom som prihlásila do súťaže o najlepšie obnovený bytový dom a získali sme aj Cenu za architektúru od Združenia pre podporu obnovy bytových domov. Aj obyvatelia sa veľmi potešili a teraz už všetci vedia, že aj bytový dom môže byť pekne obnovený,“ teší sa spolu s obyvateľmi obchodná zástupkyňa PSS Mária Bezeg, ktorá bola pre tento dom doslova dobrou vílou a pomohla všade, kde mohla. Estetika však nie je všetko. Dôležité je pripomenúť, že vďaka rekonštrukcii a pomoci PSS sa obyvatelia môžu tešiť z plánovanej úspory energie až 60%! Predchádzalo tomu však zateplenie a obnova obvodového plášťa a fasády či modernizácia vykurovacieho systému. „Urobilo sa tu naozaj veľa. Začali sme v máji 2018 a práce sme ukončili v novembri. Rekonštruovali sa balkóny a lodžie, elektroinštalácia a domové vstupy, zateplila sa a zaizolovala aj strecha. Práce tu bolo naozaj dosť, ale stálo to za to,“ povedala Mária Bezeg a nám neostáva iné, iba súhlasiť. 

 

  • 30.10.2019
  • Text: Miroslava Hýbl
  • Foto: Miro Pochyba